סרגל החיפוש מאפשר למצוא את כל המידע הקשור לשיטת אלבאום ומטפליה

בחר איזורselect
בחר קהלselect
בחר סיבת פנייהselect

תרגילי מוטוריקה


 

מוטוריקה - מהי

מוטוריקה היא כושר התנועה שלנו. תפקיד המוטוריקה הוא להפעיל את מנגנוני התנועה השונים בגוף, בהתאם לשלב ההתפתחותי של האדם. התנועה שלנו דורשת תיאום רב בין מערכות שונות בגוף, תיאום המתחיל עוד בבטן אימנו.

 

היכולת המוטורית של האדם משפיעה על כל תפקודיו. החל מן התנועה הראשונה של התינוק, דרך תנועות אישוני העיניים וכלה בהשחלת חוט דרך קוף דק. היכולת המוטורית שלנו מלווה את התנועה של הגוף ומאפשרת לנו מגוון תפקודים יום-יומיים.

 

המוטוריקה מתחילה אמנם בעודנו עוברים ברחם, אך היא מתפתחת כל החיים ומשתכללת עם התפתחותנו. ישנם תינוקות המגיעים לשלב ההליכה בגיל תשעה חודשים, ולעומתם יש תינוקות המתחילים ללכת בגיל שנה ותשעה חודשים.

 

לפיכך, המוטוריקה קשורה בעקיפין לגיל האדם, אך היא קשורה יותר לבשלות גופנית-תנועתית. בשלות גופנית היא תכונה מולדת ונרכשת. המטפלים האלבאומיים יודעים לזהות את שלב ההתפתחות המוטורי שבו מצוי המטופל, ולבדוק את מיקום היכולת המוטורית על פני רצף המיומנויות המוטוריות ההתפתחותיות הדרושות.

 

 

סוגי מוטוריקה

קיימים שני סוגי מוטוריקה מרכזיים:

  • מוטוריקה עדינה
  • מוטוריקה גסה

 

מוטוריקה גסה היא היכולת להזיז שרירים גדולים או קבוצות שרירים. מוטוריקה גסה היא הבסיס ליכולת התנועה של האדם, ולחיבור של האדם לגוף שלו עצמו.

מוטוריקה עדינה היא היכולת של הזזת שרירים קטנים: אצבעות הידיים, שרירי פנים ושרירים פנימיים.

 

המוטוריקה העדינה והמוטוריקה הגסה קשורות זו לזו. עקרון התפתחותי חשוב קובע שהשליטה במוטוריקה הגסה מגיעה לפני השליטה במוטוריקה העדינה. אך במקרים רבים, ילדים מפתחים מיומנויות של מוטוריקה עדינה ומוטוריקה גסה במשולב. משום כך אנחנו רואים שאנשים בעלי קושי במוטוריקה העדינה מגלים קשיים גם במוטוריקה הגסה, וההפך. כמו כן, פעילויות רבות משלבות בתוכן מוטוריקה גסה ומוטוריקה עדינה.

 

 

שיטת אלבאום - לטיפול בקשיי מוטוריקה

אדם המגיע לטיפול בשיטת אלבאום, עובר אבחון והערכה ראשוניים על ידי מטפל המוסמך לכך. האבחון וההערכה ייחודיים לשיטת אלבאום ובעקבותיו נבנית תוכנית עבודה מותאמת אישית. התוכנית נבנית לפי משתנים שונים ולכן תוכנית העבודה משתנה בין מטופל למטופל. המטפל האלבאומי מתאים את הטיפול באופן ייחודי למטופל שמולו, כך שהתרגול יתאים ליכולות הביצוע של המטופל, לרמת המתח והתסכול שלו ולרמת ההתנגדות שמגלה המטופל.

 

שלבי הלמידה הם אחידים אצל כל המטופלים בטיפול האלבאומי:

  1. לימוד – שלב שבו המטפל מלמד את המטופל את הטכניקה.
  2. ביצוע נכון – שלב שבו המטופל מתרגל את הטכניקה עד שמצליח לבצע אותה.
  3. מיומנות – שלב שבו המטופל מבצע את הטכניקה ביעילות ובמהירות בעצמו.
  4. הפנמה – שלב שבו הטכניקה הוטמעה, המטופל שולט במיומנות ומתגבר על הפער.

 

קשיים מוטוריים מתגלים בפעולות שונות, בהתאם לגיל המטופל. לנו המטפלים האלבאומיים יש כלים רבים לעזור בכך. כנסו לפורום שיטת אלבאום, שתפו אותנו או העלו שאלה – ונענה בהקדם. לפורום המטפלים בשיטת אלבאום לחצו כאן.


מאמרים מקצועיים


תרגילי מוטוריקה גסה

תרגילי מוטוריקה גסה

קשיים במוטוריקה גסה עלולים להוביל לקשיים רגשיים והתנהגותיים, ולכן האבחון בשיטת אלבאום בודק לעומק את תפקודי המוטוריקה של המטופל. קרא עוד....
תרגילי מוטוריקה עדינה

תרגילי מוטוריקה עדינה

מטפלים בשיטת אלבאום בונים תוכנית עבודה אישית לכל מטופל ומתאימים לו טכניקות ותרגילים לחיזוק המוטוריקה העדינה. קרא עוד....