סרגל החיפוש מאפשר למצוא את כל המידע הקשור לשיטת אלבאום ומטפליה

בחר איזורselect
בחר קהלselect
בחר סיבת פנייהselect

שיטת אלבאום


 

טיפול בשיטת אלבאום

הטיפול בשיטת אלבאום הינו ייחודי ועובד על הקשר בין הגוף לנפש. מטרת הטיפול היא לאפשר למטופל לעבור מתפקוד לקוי לתפקוד יעיל ולאפשר לו לחיות באיכות חיים. זהו טיפול מערכתי, שבו כל מטפל רואה את המטופל כפי שהוא ומקדם אותו מהנקודה שבה הוא נמצא, באמצעות מגוון רחב של טכניקות בשיטת אלבאום, המותאמות אישית לכל מטופל. הטיפול משלב את כל הגורמים הקשורים למטופלים: הורים, משפחה, בית ספר וכל מסגרת אחרת הקשורה למטופל ולתפקודו.

 גדילה

 

הטיפול בשיטת אלבאום - רציונל

שיטת אלבאום מתבססת על האמונה כי תפקוד האדם תלוי בארבע מערכות תפקוד, המכונות ארבע האינטליגנציות בשיטת אלבאום. מערכות תפקוד אלה הן: המערכת הגופנית, החושית (אנרגטית), החשיבתית והרגשית. במצב שבו כל מערכת מתפקדת היטב כעצמאית וכחלק אינטגרטיבי מארבע המערכות - האדם נהנה מתפקוד מיטבי בחייו. במצב של קושי בתפקוד של אחת המערכות או בשילוב ביניהן, חלה ירידה באיכות חייו של האדם.

 

שיטת אלבאום בוחנת את יכולת ההתמודדות בקשיי התפקוד באמצעות ארבע מערכות התפקוד – בנפרד ובתיאום. קשיי התפקוד של המטופל, בין אם אלה קשיים גופניים, רגשיים או חברתיים וחושיים, זוכים לטיפול באמצעים רב ממדיים הקשורים לארבע המערכות.

 

המטפלים בשיטת אלבאום מתבוננים במטופל, מקשיבים לסיבת הפנייה שלו ומסתכלים על קשיי התפקוד שלו. תוכנית הטיפול בשיטת אלבאום מתמקדת בהעלאת הקשיים למודעות ובהתמודדות עמם בעזרת טכניקות שונות. המטרה היא לשפר את התפקוד של המטופל באמצעות טכניקות המשלבות גוף ונפש.

 

קשיי תפקוד רבים מתגלים בהתנהגויות גופניות של האדם. משום כך, הטיפול האלבאומי מתרגל מיומנויות גופניות בעלות קשר ישיר לתפקודי התנהגות ולמידה.

 

 

טיפול בשיטת אלבאום – מטרות

המטרה העיקרית של הטיפול בשיטת אלבאום היא קידום המטופל למצב שבו הוא שולט בגופו ומאמין במסוגלות העצמית שלו – ומשום כך מסוגל לממש את הפוטנציאל שלו.

מטרות נוספות בטיפול בשיטת אלבאום

העלאת המודעות לחשיבות המיומנויות הגופניות עבור שיפור התפקוד בחיי היום-יום, יצירת איזון בין מערכות התפקוד בגוף, חיזוק יכולת האדם להתמודד עם מצבים מורכבים בחייו, נטרול מתחים גופניים, עידוד התפתחות התקשורת בין המוח לגוף.

 

 

טיפול רב מערכתי בשיטת אלבאום

הטיפול בשיטת אלבאום משקף הסתכלות רב מערכתית על המטופל. אדם הפונה לטיפול בשיטת אלבאום מגיע בשל קושי תפקודי זה או אחר, אך תוכנית העבודה הטיפולית אינה ממוקדת רק בקושי שהוא סיבת הפנייה, אלא מציעה התייחסות למשתנים רבים הקשורים באופן זה או אחר לקשיי התפקוד.

 

המטפל בשיטת אלבאום פועל כמיטב יכולתו למען קידום מטופליו לעבר מימוש הפוטנציאל הגלום בהם. עבודת המטפל אינה מוגבלת רק לתחומי חדר הטיפולים, ובמידת הצורך מגיע המטפל גם לבית המטופל, למסגרת שבה הוא עובד או לומד וכיוצא בזה. אופן עבודה זה מאפשר קשר רציף ואיכותי בין המטפל למטופל, החשוב להליך הטיפולי.

 

מכיוון שטיפול בשיטת אלבאום הוא רב מערכתי ופועל על מימדים רבים בתפקוד האדם, קיימות נקודות ממשק לתחומים פרא-רפואיים נוספים, וביניהם: ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, ייעוץ חינוכי, פסיכותרפיה ועוד.

 

כל המטפלים האלבאומיים חברים בעמותה לקידום ופיתוח שיטת אלבאום הם בעלי תעודת מטפל מוסמך בשיטת אלבאום.

לפורום המטפלים שיטת אלבאום.

להצטרפות לעמותה לקידום ופיתוח שיטת אלבאום.


מאמרים מקצועיים


שיטת אלבאום - הבסיס המקצועי

שיטת אלבאום - הבסיס המקצועי

שיטת אלבאום נשענת על שדה מחקר ענף מתחום הפסיכולוגיה ההתנהגותית והפסיכולוגיה הקוגניטיבית. מטפלים אלבאומיים משלבים בעבודתם את הידע הנצבר מהמחקרים השונים ומהניסיון הרב בעבודתם עם בעלי קשיי תפקוד. קרא עוד....
אבחון בשיטת אלבאום

אבחון בשיטת אלבאום

כאן תקראו על אבחון והערכה ייחודיים לשיטת אלבאום. טיפול בשיטת אלבאום נפתח באבחון והערכה. על סמך האבחון האלבאומי קובעים המטפלים את תוכנית הטיפול בהמשך. קרא עוד....
קהל מטופלי שיטת אלבאום

קהל מטופלי שיטת אלבאום

הטיפול האלבאומי מתמקד בהתמודדות עם קשיים שונים באמצעות תרגולי תנועתיות וחיזוק הגוף. הפונים לטיפול בשיטת אלבאום הם מכל הגילים וממגוון רחב של קשיי למידה וקשיי תפקוד. קרא עוד....
משה אלבאום

משה אלבאום

משה אלבאום התנסה בעצמו בכל הטכניקות שהביאו לשיפורו התפקודי, ובשילוב עם לימודיו החל לפתח את שיטת אלבאום. קרא עוד....
מהלך הטיפול בשיטת אלבאום

מהלך הטיפול בשיטת אלבאום

איך מתחיל טיפול בשיטת אלבאום וכיצד נבנית תוכנית הטיפול? קרא עוד....