סרגל החיפוש מאפשר למצוא את כל המידע הקשור לשיטת אלבאום ומטפליה

בחר איזורselect
בחר קהלselect
בחר סיבת פנייהselect

מהלך הטיפול בשיטת אלבאום

 

טיפול בשיטת אלבאום – א' עד ת'

 

טיפול אלבאומי מתחיל בדרך כלל על ידי פנייה למטפל בשיטת אלבאום, בבקשה לקבלת ייעוץ או טיפול. מתקיימת שיחת טלפון ראשונית שבה מתאר הפונה את סיבת הפנייה מבחינתו, ואילו המטפל מקשיב ומסביר על הטיפול בשיטת אלבאום ועל רציונל השיטה.

אם הוחלט על המשך הקשר, מופנה המטופל לאבחון בשיטת אלבאום הנעשה על ידי מטפלים המוסמכים לכך. האבחון אינדיבידואלי והוא אורך כשניים עד שלושה מפגשים. בתום מפגשי האבחון וההערכה נערכת שיחה שבה מועברים ממצאי ההערכה והאבחון למטופל או (במקרה של קטין) להוריו. המטפל מסביר את מה שראה באבחון, את הקשר של הממצאים לסיבת הפנייה ואת תוכנית העבודה האפשרית ויעדיה.

 

בשלב זה מתחיל הטיפול המעשי. המטפל יודע כבר בשלב זה את סיבות הפנייה, את ממצאי האבחון והערכה את מטרות התוכנית ואת הטכניקות המתאימות למטופל שמולו.

 

הטיפול בשיטת אלבאום נערך אחת לשבוע, במפגש שאורכו כחמישים דקות. במקרים חריגים ניתן לקבוע מפגשים בתדירות שונה או באורך שונה. הטיפול האלבאומי הינו אישי, אך במקרה שהמטופל הוא ילד - משוקף ההליך הטיפולי כולו גם להורים. אצל ילדים, ההורים שותפים למפגשים בנוכחותם או בהשתתפותם הפעילה. כמו כן, הורים לילדים מוזמנים לשיחות ללא הילד בנקודות זמן שונות במהלך הטיפול.

 

בחדר הטיפולים נוכחים המטפל והמטופל. מטופלים שהם ילדים נכנסים עם אחד ההורים לחדר הטיפולים, מתוך שיקולים מקצועיים. בטיפול של בני נוער ומבוגרים אין ההורים נכנסים לחדר הטיפולים למעט מקרים מסוימים. כאן תמצאו מידע נוסף על: גיל המטופלים בשיטת אלבאום.

 

בטיפול בשיטת אלבאום מתקיימות שיחות שיקוף בכל פרק זמן שמוגדר מראש. שיחות אלה הן ביוזמת המטפל או ביוזמת המטופל (או הוריו). בשיחות אלה בודקים את מקום המטופל ביחס לסיבות הפנייה, בוחנים את תפקוד המטופל ובודקים את התקדמות התוכנית הטיפולית.

 

החלטה על המשך טיפול

שיחות השיקוף בין המטפל למטופל מאפשרות גם להחליט בנוגע להמשך הטיפול. כאן יש שלוש אפשרויות עיקריות:

  1. הפסקת הטיפול לאור סיום תוכנית העבודה או לאור אי שביעות רצון.
  2. המשך הטיפול לאחר הצלחת התוכנית, והמשך עבודה על קשיים אחרים.
  3. במקרה זה אין צורך באבחון נוסף.המשך הטיפול לאור הצרכים העולים בטיפול.

המטפלים בשיטת אלבאום בוחרים את מודל העבודה הנכון ביותר עבור המטופל.

 

הכתוב כאן הוא הבסיס לאופן העבודה בטיפול בשיטת אלבאום. תוכלו להיכנס לקישור זה כדי לקרוא עוד על תרגילים בשיטת אלבאום.

 

מידע נוסף על טיפול בשיטת אלבאום תוכלו לקרוא בדף השאלות הנפוצות.

יש לכם שאלה? אתם מוזמנים להצטרף לפורום שלנו ואנחנו נענה בהקדם.