סרגל החיפוש מאפשר למצוא את כל המידע הקשור לשיטת אלבאום ומטפליה

בחר איזורselect
בחר קהלselect
בחר סיבת פנייהselect

אבחון בשיטת אלבאום

 

אבחון בשיטת אלבאום

שיטת אלבאום מטפלת בקשיי תפקוד ומסייעת להתמודד עם הקשיים בחיי היום-יום. הידע הטיפולי מבוסס על טכניקות עבודה מוכרות כגון פיזיותרפיה, שיאצו, רפלקסולוגיה, ריפוי בעיסוק ותורות עתיקות מעולם אומנויות הלחימה, קרטה למשל. קראו עוד על טיפול בשיטת אלבאום.

 

המטופלים בטיפול בשיטת אלבאום פונים לטיפול עקב קשיים בתפקוד בתחום הרגשי, ההתנהגותי, הפיזי-מוטורי, הלימודי או הויסות החושי. חלקם מגיעים עם אבחונים דידקטיים או פסיכו-דידקטיים, אבחוני קשב וריכוז ועוד. כל אלה יכולים לתת למטפל מידע ורקע על המטופל, אך אבחונים אלה אינם קובעים את מטרות הטיפול האלבאומי או את מהלכו. על סיבות הפנייה לטיפול בשיטת אלבאום תוכלו לקרוא כאן.

תוכנית הטיפול בשיטת אלבאום נקבעת על סמך אבחון והערכה ייחודיים לשיטת אלבאום.

 

 

טיפול בשיטת אלבאום – כלי האבחון

תוכנית הטיפול האלבאומי נכתבת על סמך כלי הערכה ייחודי, המורכב משני חלקים עיקריים:

 

אבחון בשיטת אלבאום – שאלון מקיף

המאבחן מגיש להורה או למטופל (בוגר מעל גיל 18) שאלון מקיף. השאלון מציג שאלות על המטופל משלב ההיריון והלידה ועד נקודת הזמן שבה פנה לטיפול. השאלון מתייחס להתפתחות המוטורית והסנסורית, ליכולת הלימודית והחברתית של המטופל וכיוצא בזה. השאלון מעניק למטפל תמונה רחבה על המטופל, וחושף נקודות חוזק ונקודות חולשה אצל המטופל. באמצעות השאלון מצליח המאבחן לקבל רקע על המטופל ולראות אותו כמכלול.

 

אבחון בשיטת אלבאום – הערכה סנסו-מוטורית

באבחון הסנסו-מוטורי המטופל מתבקש לבצע משימות גופניות שונות המתייחסות לתחומי הטיפול השונים. המאבחן מורה בעל פה על משימה מסוימת, ומוסיף נדבכים חדשים בכל משימה. בדיקות אלה מעניקות למטפל מידע חשוב על יכולות התפקוד התנועתי של המטופל, ועל התפקוד של כל מערכת בנפרד ובמשולב. המטפל ישתמש במידע זה לצורך קביעת התרגולים בהמשך התוכנית.

 

כלי הערכה נוסף הוא האבחון של כף היד. אבחון זה מבוצע כיום על ידי חלק מן המאבחנים בשיטת אלבאום. שיטת האבחון בכף היד נקראת גם אבחון כירולוגי. שיטה זו פותחה על ידי משה אלבאום על בסיס שיטת הולצמן לאבחון כף היד. האבחון הכירולוגי הוא שלב חשוב וייחודי, המשלים את המידע המתקבל על המטופל. שיטת האבחון הכירולוגי היא נגזרת של מקצוע הדרמטוגליפיס המשתייך לתחום הרפואה הגנטית. השיטה מאבחנת קשיים רגשיים ופסיכולוגיים על ידי בדיקת צורת כף היד ומרקם עורה. האבחון הכירולוגי מאפשר קבלת תמונת מצב שאינה תלויה בהתנהגות המטופל.

 

 

טיפול אלבאומי על סמך אבחון

המטפלים בשיטת אלבאום החברים בעמותה לקידום ופיתוח שיטת אלבאום הם בעלי תעודת מטפל בשיטת אלבאום והם רשאים לטפל על פי השיטה. המטפלים מציגים למטופל את תוצאות האבחון ואת הקשר בינן לבין סיבת הפנייה. כל המטפלים המוסמכים הם עתירי ניסיון בבניית תוכנית טיפולית על סמך אבחון.

 

לפורום מומחי שיטת אלבאום